Part No.: RD1248BPSUP50 Mfr# RD1248BPSUP50
Shock Absorber Front - RD1248BPSUP50 - Super Gaz
See all items from Supergaz Shocks
Product Description
Lift: 50mm/2"
Open/closed dimensions: 640/400mm
Britpart Super Gaz Shock Absorbers offer a 35mm bore tube filled with Fuchs shock -absorber fluid, using the best seal available, single piece eye rings, polyurethane bush mounts and a very durable powder coated finish.
These offer a vast improvement in ride quality and damping performance.
*Open/Closed dimensions are +/-5mm
Specifications and additional product information
Discovery 2 L318 - All models + 50mm lift - Quantity Required - 2
Discussions
Currently there are no discussions available for this item.
Prices displayed in:
1 in stock Most express orders ship today!