Part No.: RA1345BMPCEXT50 Mfr# RA1345PCEXT
Front Shock Absorber - Uprated - RA1345BMPCEXT50 - Pro-Comp
Only Available for Delivery by UPS to Mainland United Kingdom Destinations
See all items from Pro-Comp
Product Description
Features:
  • Shock absorber Type
  • Pro Comp E S9000 Series
  • Damping Type: Non-adjustable
  • Twin-tube Design
  • White Colour/Finish
  • 1.38 in. nylon banded full displacement piston
  • 0.63 in. chrome hardened piston rod
  • Nitrogen gas charge
  • Maximum versatility to changing road conditions with 10-stage velocity sensitive valving system
  • Increases fluid capacity up to 50 percent with its expanded twin-tube design
Specifications and additional product information
Discovery 1 - All models - Front, gas, +50mm height - Quantity Required - 2